
Accesoires met een verhaal
Even voorstellen, hier zijn het deze keer misschien niet zo zeer "bajonetten met een verhaal", maar eerder bajonetten met accessoires met een verhaal.
Eerst kort even de bajonetten toelichten, ze mogen er natuurlijk ook zijn:
- Eentje die ik al enige tijd heb, de S14 van Bayard (onder) met correcte schede en koppelschoen.
- Nieuw stukje, een S98nA van Simson & Co, Saksische afname 1906 (FA06, Friedrich August) met zeldzame metalen ersatz schede. In totaal zijn er 7 modellen ijzeren schedes, hierbij is er maar eentje eigenlijk die je af en toe ziet. De rest, zoals deze bijvoorbeeld, is zeer moeilijk te vinden, ook al in deze staat met zo veel verf (ze zijn altijd zwart). Afname op de haak.
Als jullie nu al wat goed gekeken hebben zie je dat er wat loos is met de mortise, wat is er loos: iets heel zeldzaams! Beide zijn voorzien van zogenaamde mortise-dustcovers. Diegene op de S14 had ik al enige tijd, nu ben ik er ook in geslaagd het andere model op de kop te kunnen tikken. Andere dan deze 2 bestaan er naar mijn weten niet (staan beschreven in Klaus Lubbe ook). Ik zal even het klassieke verhaal doen dat ik altijd doe als er iemand langs komt en zegt, hé wat is dat? Ik zag het eerst in het boek van Jim Maddox, er staat bij "very rare". Ik vind zoiets en mail Jim, wat vindt jij eigenlijk very rare? Want ja heel veel dingen in je boek zijn dat ten slotte. Hij heeft er in 40 jaar verzamelen nog maar 4 gezien, het zijne, de mijne en nog 2 andere gezien. Ik heb er ooit nog eens een beschadigde gezien.
Bedoeling was dus om het in de mortise te laten zitten als de bajonet niet op het geweer stond, zodat er geen vuil in kon komen (of toch moeilijker in het simplistische geval).
Wat er vooral leuk aan is is dat die op de S14 gemaakt is door de bajonet-lug van een geweer te verslijpen. Daar komt een een L-vormige stuk plaatmetaal op. Wat ook opvallend is bij dit model is dat het niet zo maar overal op past, op de ene al beter als de andere.
De nieuwe is feitelijk nog interessanter, een vergelijkbare maar eenvoudigere uitvoering die gemaakt is van eenstuk vuurbeschemer! De 2 beentjes die rond de tang gaan geplooid om mooi in de mortise te passen. Deze is dus vanachter open, wat een beetje onlogisch is, maar de enige andere die ik gezien heb is ook zo, dus ik denk niet dat het afgebroken is, ook mooie rechte rand vanachter.
Vermoedelijk zijn deze op heel kleine schaal gemaakt door wat inventieve Waffenmeisters die toegang hadden tot het nodige gerief. Het gaat zeker niet om officiële uitrusting alleszins. De kans dat ze uit een fabriek komen is ook heel klein, daarvoor bestaan er te weinig van en zou er waarschijnlijk wel een inspectiestempel op staan, individuele personen die er werkten zouden het misschien nog wel op eigen initiatief gedaan kunnen hebben.
Te veel details en foto's plaats ik liever niet, ik zou niet willen dat er binnenkort heeft veel S98/05nA trans opduiken en speeltjes zoals deze. Je weet maar nooit wie er mee kijkt.
